I am going to echo Jeroen a bit here, but spin in a few other “perspective” points.
First, there is always a bit of a knee jerk reaction to try and compare subscribing to this video series with a Netflix subscription cost wise. Having been in the business world for 28 years, and having owned my own company as well, there is a particular principle known as “economies of scale”. The more your revenue base scales in size, the less the overall cost of the overhead to produce becomes as a percentage of revenue. Netflix has in the neighborhood of 200 million subscribers. 200 million. Let that number sink in. Using just the base subscription cost, that is nearly $3 billion dollars in revenue MONTHLY, a staggering $36 billion annually. As the users continue to scale up, the less it costs them to support the total number of users, and they have piles of cash to throw at original programming and the like. So, in the end, one simply cannot compare the subscription cost of Netflix to Rory’s video series (insert Sean Bean meme here). Obviously, as Rory increases his number of subscribers, it will have a similar impact, and we will be able to enjoy the effects in future subscriptions. Of course, WE can all do our part to help Rory increase his subscriber base by spreading the good word about just how awesome Rory is.
Next, if you look at alternatives, such as the American Bespoke Academy (just as an example), the tuition for that course is equal to 11.5 years of subscribing to both the coat and trouser series. 11.5 years. Over a decade of access. This is similarly comparable to taking Rory’s one on one online courses. With these video series, if you are applying what you are learning with regular practice and repetition, you should really only need the videos for a short time until the principles are permanently etched into your psyche. And you still have the complete availability of Rory via the forum for questions, clarifications, odd scenarios, etc..
Lastly, my favorite example I used frequently with my own web based company, is this: do some light math on how many times you drop by the local barista for that latte you love. How many times a week do you do that? A month? If I were to hit Starbuck’s 3 times a week, I’d be spending US$48 a month.....on coffee. And there was a time when I did that. Many of us during the last year have turned to food delivery services as a quick and convenient means of getting a meal. I watch my stepdaughter, who works from home, get food delivered at least twice a day, sometimes three. Excluding just the sheer cost of the food, the markups and delivery fees on that service are astronomical. I honestly don’t think she has ever really looked at her total spend on a monthly basis, because it’s easy, and it isn’t at the forefront of her mind.
Bottom line on all of this, when you apply perspective, you will quickly realize you are getting a tremendous education at a really low, fair price. Having spent three days a week for the last month with Rory, I can say this much with certainty. Teaching is his passion. Sharing is his passion. And he is exceptional at both. He wants to expand access to something that quite honestly has never been so readily available to so many, in a way and a format that really gets down to the brass tacks. I enthusiastically appreciate his vision, and what he is doing with all of this. And damn, can he be funny 😄.
So, before you reflexively balk at the subscription cost on this, take the time to properly compare it to other subscriptions and costs you pay for other things and services, in the appropriate perspective, and balance it against how much you are actually getting out of it.
And Rory? Thank you so much for putting all of this together.